_______ " شماره تماس با ما : 725 - 8 - 724 939 ( 98+ ) " _____________________________________________ " " به نام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست " " _____________________________________________
یکشنبه , ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
خانه / کتاب / مجلات / مقاله / فیلرهای پوستی
فیلرهای-پوستی
فیلرهای-پوستی

فیلرهای پوستی

محبوب‌ترین فیلرهای پوستی

فیلرهای صورت که با عنوان فیلرهای پوستی هم شناخته می‌شوند کاربردهای مختلفی دارند: حجم دادن به لب‌های نازک، هموار کردن پیشانی، حجم دادن به استخوان گونه، از بین بردن گودی زیر چشم، هموار کردن خط خنده ، خط اخم و به طور کلی جوان‌سازی پوست.

فیلرهای پوستی را می‌توان در کمتر از یک ساعت تزریق کرد و دوره نقاهت پس از درمان بسیار کم بوده و یا اصلاً وجود ندارد. عوارض جانبی تزریق ژل یا فیلر بسیار کم است. مثلاً ممکن است از میان همه داوطلبان تزریق ژل یک نفر نسبت به آن واکنش آلرژیک داشته باشد، اما بدترین عوارض جانبی که ممکن است برای همه افراد اتفاق بیافتد کبودی، ورم و قرمزی بسیار ملایم در محل تزریق ژل است، که همگی عوارضی موقتی هستند.

البته ناگفته نماند که اثرات و نتایج تزریق ژل هم موقتی هستند، یعنی برای همیشه ماندگاری ندارند. گاهی اوقات اثر آن‌ها پس از ۶ ماه از بین می‌رود که این موضوع به نوع فیلر و چگونگی تزریق آن نیز بستگی دارد. نتایج برخی تزریق‌ها هم تا یک سال و نیم دوام دارد. پزشک شما با ارزیابی نیازهای شما یکیا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد.

چگونه فیلریا ژل تزریقی مناسب خود را انتخاب کنیم؟

محصولات بسیار زیادی در زمینه فیلرهای پوستی در بازار هستند. پیدا کردن فیلر تزریقی مناسب به بودجه شما، تجربه و ترجیح دکترتان و نوع پوست‌تان و هدفی که دارید بستگی دارد (مثلاً قابلیت ارتجاعی پوست‌تان چه اندازه است یا نور آفتاب تا چه حد به پوست‌تان صدمه وارد کرده است).

نکته مهم : فیلرهای پوستی را با مواد تزریقی دیگر مانند بوتاکس (Botox)، دیسپورت (Dysport)  یا زئومین (Xeomin) که در واقع ریلکس کننده چین و چروک هستند اشتباه نگیرید. البته که این مواد مانند فیلرها تزریقی هستند اما کارایی و عملکرد آن‌ها متفاوت است، این مواد با از کار انداختن ماهیچه‌ها خطوط خنده و اخم و چین و چروک‌های پیشانی و دور چشم را موقتاً هموار می‌کنند. این مواد چین و چروک‌ها را پر نمی‌کنند، پوست را فربه نمی‌کنندیا نمی‌توان به وسیله آن‌ها عمل برجسته‌سازی ویژگی‌های چهره را انجام داد. با این حال می‌توان از آن‌ها در کنار فیلرها استفاده نمود.

ژوویدرم   (Juvéderm)

کاری که ژوویدرم انجام می‌دهد چیست؟

ژوویدرم مجموعه‌ای از فیلرها است که اشکال و فرم‌های متفاوتی از آن در نواحی مختلف صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال از Juvéderm Voluma XC جهت جوان‌سازی خطوط گونه استفاده می‌شود، خطوطی که به مرور زمان و به طور طبیعی حجم خود را از دست داده و تخت می‌شوند. این فیلر برای هموارسازی خطوط پرانتزی دور بینی و لب و خطوط ماریونت (خطوطی که از گوشه لب تا نزدیکی چانه کشیده می‌شوند) نیز به کار می‌رود. ازJuvéderm Ultra XC برای حجم دادن و برجسته کردن لب‌ها استفاده می‌شود. از Juvéderm Volbella XC علاوه بر این کار برای هموار کردن خطوط عمودی لب‌ها نیز استفاده می‌شود. آیا نگران درد این تزریق‌ها هستید؟ گرچه که کاملاً بدون درد نیست اما در اکثر فیلرهای اسید هیالورونیک از داروی بی‌حسی موضعی لیدوکائین استفاده شده تا ناراحتی و دردهای هنگام تزریق و پس از آن را کاهش دهد.

نحوه عملکرد ژوویدرم (Juvéderm)

عنصر اصلی Juvéderm اسید هیالورونیک (HA) بوده که یک ماده قندی طبیعی در بدن است و باعث ایجاد رطوبت پوست شده، قابلیت ارتجاعی آن را بهبود بخشیده و به آن حجم می‌دهد. با بالا رفتن سن اسید هیالورونیک در بدن کم شده و این امر باعث می‌شود که پوست حجم خود را از دست داده و چین و چروک‌ها بیشتر پدیدار شوند. هنگامی که ژوویدرم تزریق می‌شود، اسید هیالورونیک مانند یک اسفنج عمل کرده که آب را به پوست جذب می‌کند، در نتیجه پوست در ناحیه‌ای که تزریق در آن صورت گرفته فربه‌تر و حجیم‌تر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که تزریق اسید هیالورونیکعلاوه بر هموارسازی پوست موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست می‌شود. اینیعنی به تزریق‌های کمتری نیاز خواهد بود و در صورت نیاز به تزریق فیلر کمتری تزریق خواهد شد

بسته به نوع متریال (برخی رقیق‌تر و روان‌تر هستند و ماندگاری کمتری دارند و برخی غلیظ‌تر هستند در نتیجه ماندگاری بیشتری دارند) اثرات ژوویدرم (Juvéderm) تا ۶ الی۱۸ ماه ماندگاری و دوام دارد و پس از این مدت بدن به تدریج فیلر تزریق شده را جذب می‌کند. اگر از نتایج حاصله راضی نیستید جای هیچ نگرانی نیست، می‌توان فیلرهایی که حاوی اسید هیالورونیک هستند را با آنزیم هیالورونیداز (hyaluronidase) حل کرده و از بین برد.

رستیلن (Restylane)

درست مانند ژوویدرمیک خانواده از محصولات رستیلن وجود دارد که جهت درمان نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود. اصل کار رستیلن هموار کردن و برطرف ساختن چین و چروک‌ها است و می‌توان از آن برای حجیم کردن و برجسته‌سازی لب‌ها هم استفاده نمود. رستیلن لیفت (Restylane Lyft)، (که قبلاًPerlane-L نامیده می‌شد) ژلی غلیظ‌تر است و از آن برای اصلاح چین و چروک‌های شدید مانند چروک‌های میان بینی و لب و حجم دادن به گونه‌ها استفاده می‌شود. همچنین از آن برای پر کردن حجم پشت دست‌ها استفاده می‌شود. رستیلن سیلک (Restylane Silk) مختص حجیم کردن و برجسته‌سازی لب‌ها است و نسبت به محصولات دیگر از ذرات و تکه‌های ظریف‌تری تشکیل شده است.

نحوه عملکرد رستیلن (Restylane)

رستیلن هم یکی دیگر از محصولاتی است که با استفاده از اسید هیالورونیک قابلیت هموارسازی سریع چین و چروک‌ها را داراست. تزریق رستیلن تولید کلاژن در پوست را تشدید می‌کند بنابراین در آینده به تعداد تزریق‌های کمتر و فیلر کمتری نیاز خواهد بود.

مطالعات بالینی نشان می‌دهد که در صورت انجام درمان کامل، نتایج حاصله از رستیلن تا ۱۸ ماه ماندگاری دارند. نتایج تزریقات گونه ۱ سال و چین و چروک‌های ترمیم شده با رستیلن لیفت (Restylane Lyft) تا ۶ ماه دوام دارند. نتایج برجسته‌سازی لب‌ها با رستیلن سیلک (Restylane Silk) تا ۶ ماه ماندگاری دارد.

اسکالپترا (Sculptra)

از اسکالپرا برای بیمارانی استفاده می‌شده که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف بوده و مبتلا به HIV بوده‌اند، و هدف از این درمان بازیابی چربی‌های از دست رفته صورت بوده است. اما حالا از این فیلر برای افراد عادی و به منظور درمان‌های زیبایی استفاده می‌شود. هدف استفاده از اسکالپترا پُر کردن گونه‌ها، پُر کردن گودی‌های صورت و افزایش ضخامت پوست جهت کاهش چین و چروک‌ها می‌باشد. از اسکالپترا برای لب یا دور چشم استفاده نمی‌شود.

عنصر فعال اسکالپترا پُلی-ال لاکتیک اسید (PLLA) می‌باشد، ترکیبی مصنوعی که تولید کلاژن‌های جدید را تقویت می‌کند. به همین دلیل چند جلسه درمانی (بین۴ الی۶ هفته) نیاز است تا نتایج کاملاً مشهود شوند. تعداد جلسات درمانی به میزان پیری پوست صورت بستگی دارد.

بر اساس مطالعات بالینی که در سال ۲۰۱۱ صورت گرفته اثرات اسکالپترا تا دو سال پس از اولین دوره درمانی کامل باقی می‌ماند (به طور متوسط سه تزریق).

رادیس (Radiesse)

از رادیس برای درمان چین و چروک‌های متوسط و شدید صورت مانند چین و چروک‌های میان بینی و لب‌ استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از رادیس برای حجم دادن به گونه‌ها و دیگر نواحی صورت استفاده کرد. از رادیس برای برجسته‌سازی لب‌ها استفاده نمی‌شود.

رادیس حاوی میکروسفرهایی از کلسیم هیدروکسی آپاتیت است که ماده‌ای معدنی می‌باشد و در دندان‌ها و استخوان‌های بدن انسان وجود دارد. هنگامی که از این ماده در فیلر استفاده می‌شود گویا تکه‌های بسیار کوچک کلسیم در یک محلول ژل مانند غلیظ شناور هستند. با وجود اینکه رادیس حجم‌های از دست رفته را به سرعت پر می‌کند اما به مرور زمان بدن ژل را در خود جذب کرده و کلسیم را متابولیزه می‌کند.

اثر رادیس تا یک سال یا بیشتر ماندگاری دارد. چون کلسیم هیدروکسی آپاتیت تولید طبیعی کلاژن را تشدید می‌کند در نتیجه ممکن است به تزریق‌های کمتر (و متریال کمتر) جهت حفظ نتایج نیاز باشد.

0 0 vote
Article Rating

دوباره سعی کنید

اصول مهم برای کم شدن وزن

اصول مهم برای کم شدن وزن اصولی که برای تغذیه درست و کاهش وزن باید …

آب کردن چربی شکم با استفاده از صبحانه ویژه

آب کردن چربی شکم با استفاده از صبحانه ویژه   این صبحانه مقوی می تواند …

ارتودنسی دندان و نکات مهم درباره ارتودنسی

ارتودنسی دندان و نکات مهم درباره ارتودنسی

ارتودنسی دندان یکی از روش‌های درمانی در دندانپزشکی است که برای اصلاح نامنظمی‌های دندانی به …

اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
______________________________________________________________________________________________ " آرزومند بهترین ها برای شما هستیم "______________________________________________________________________________________________